Mutfak Tezgahları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Doğal taşlar daha dayanıklı daha uzun ömürlüdür.sıcaklığa ve asitlere karşı dirençlidirler özellikle granit dayanımı en yüksek taştır.Yapay taşlar daha narin bir yapıları vardır asit dayanımı azdır sıcaklığa fazla dayanamazlar.

Biz herzaman granit kullanılmasından yanayız.Ucuz granitler yerine epoksili fiyatı biraz daha yüksek granitler uzun yıllar size sorunsuz hizmet verirler.

Hayır leke tutmazlar kuvars cok sert bir madde olduğu için leke işlemez.

Granitler çok sert kayalardır onlara ancak elmas ile şekil verebilmekteyiz graniti çizmek zordur ağır metaller haricinde diğer maddeler granite zarar veremez.

Çatlayan mutfak tezgahı tamiri nasıl yapılır? Bunun için birkaç ipucu verelim öncelikle Çatlayan granit tezgahtan başlayalım.Kopma olmadan sadece catlak düzeyindeyse bunu tamir etmenin iki yolu vardır bundan ilki silikonla tamirdir,çatlak olan yüzeyi saç kurutma makinesiyle iyice kurutuyoruz hiç sıvı kalmadığından emin olduktan sonra silikon tabancasıyla catlağın üzerine silikon sıkıyoruz.Sonra bir spatula yardımıyla silikonu çatlağa yediriyoruz,fazla silikonu aldıktan sonra kurumaya bırakıyoruz ki bu 12 saattir daha sağlam olmasını isterseniz aynı işlemi çatlağın alt yüzeyindende uygulayabilirsiniz. İkinci yöntem ise Akemi yani mermer yapıştırıcısıdır.Akemi ile yapmanın hem iyi hemde kötü yanı vardır iyi yanı akemiye pigment boya katarak tezgahınızın rengine uydurabilirsiniz,kötü yanı ise akemi donduğunda taş gibi sert olur onu ancak zımpara kullanarak fazlalığını temizleyebirsiniz 400 numara zımpara kullanın toz çıkması bahsettiğim kötü yanıdır.Siyah tezgahlar için özel üretilmiş siyah akemi bulunur.Beyaz tezgahlar içinde beyaz akemi bulunur.Nomalde acık sarı renkli satılır.
çatlayan çimstone tezgah

Islak bezle silmeniz yeterlidir fakat bunu zaten yapıyorsunuzdur olmuyodur olsaydı burda bu yazıyı okuyor olmazdınız :) Çimstone un temizleme maddeleri çimstone'un resmi sayfasında paylaşılmış onları kullanıp temizliğinizi yapabilirsiniz o maddelerden bazıları cif, mr muscle,Domestos Ultra ,Marc Deodorantlı Kireç ve Pas Sökücü Jel tarzı ürünlerdir

Sararan mutfak tezgahı kadınların baş belasıdır.Tezgahın üzerinde unutulan kimyasal maddeler çay lekesi limon lekesi tezgahta sararma yapabilir bu gibi durumlarda en etkili yöntem Tuz kullanmaktır sarartılı bölgeyi tuz ile ovalarsanız leke cıkabilir eğer çıkmadıysa oksalit asit ile yüzey silinmelidir eğer buda işe yaramadıysa leke içine işlemiştir bununda pek bir çözümü yoktur.

Ankastre ocak kesim ölçüleri standarttır 49 cm X 56 cm dir.Dört gözlü ocaklarda ocak yeri istenilen yere açılabilir fakat 5 gözlü ocaklarda durum biraz farklıdır kesim yerlerinin ölçüsü dört gözlülerle aynıdır fakat sagdan ve soldan 7.5 cm çıkıntıları vardır bunlar hesap edilerek duvardan veya evyelerden en az 10 cm kalacak şekilde kesilmelidir. En az diyoruz çünkü bu minumum ölçüdür uzaklaştırabildiğiniz kadar uzaklaştırın tabi bu mutfak mobilyası yapan marangozunda düşünmesi gereken birşeydir.
Ankastre ocak kesim ölçüleri nedir

Çimstone,Coante,Silestone,Dekton,Sadestone,Calisco,ve doğal granitlerin hepsi 2 cm kalınlığındadır.4 cm kalınlığında gibi görünen mutfak tezgahları kalınlaştırma dediğimiz yöntemle kalınmış gibi gösteriliyor ama gerçekte hepsi 2 cm dir.

Tezgaha sıfır evye ankastre sınıfı evyelerin bir çeşididir normal ankastre evyelerde evyenin granitin üstüne bindiği noktalarda 5 mm yükseklik bulunur buda kenardaki suların evyenin içine akmasını engeller bir bez yardımı ile bu sular alınınabiliyor.Tezgaha sıfır evyelerde ise bu kalınlık yok denecek kadar azdır 0,8 mm yani ince demir saç kalınlığı kadardır,böylelikle temizlenmesi kolaydır hemde ele takılmaz.

Pencere önü bataryası diyer adıyla pencere önü çeşmesi mutfakta evyeler bazen yer darlığından dolayı pencere ve açılan camların önüne gelebilmektedir dolayısıyla 30 cm yüksekliğindeki musluk pencerenin açılmasını engellemektedir bu sorunu çözüme kavuşturan uzmanlar pencere önü bataryasını ürettiler.Bataryanın özelliği saga sola veya aşağı yukarı hareket edebilmesidir.Pencere açılacağı zaman bataryayı aşağı bastırıp pencereyi açabiliyoruz.
pencere-onu-batarya1 pencere-onu-batarya2 pencere-onu-batarya3

45-Derece-Kırma-Pah Balık-Sırtı-Ön-Ek-Çatılı Çift-Kalınlık-22-cm-İnce-Pahli Çift-Kalınlık-45-Derece-Kirma-Pah Tek-Kalınlık-2cm-İnce-Pahli Tek-Kalınlık-2cm-Yarım-Balık-Sırtı

Mutfak tezgahınızın evyesinin nasıl yapıştırıcağınızı öğreteceğim,evyeler eskiden akemi denen mermer yapıştırıcısıyla yapıştırılıyordu,akeminin ömrü 15 yıl civarındadır bu süre sonunda akemi özelliğini yitirir ve düşme gerçekleşir.Öncelikle evyenin kupkuru olması gerekir saç kurutma makinası ile evyeyi kurutunuz, sonra evyenin yapıştırılacağı noktayı zımpara ile temizleyiniz ve kurutunuz eğer orada herhangibir partikül olursa yapışma gerçekleşmez.İki tarafıda temizleyip kuruttuktan sonra yeni formül olan akemiden daha uzun ömürlü Dayson kullanıcağız,Peki dayson nedir ? Dayson poliüretan yapıştırıcıdır aynı silikona benzer ve silikon tabancasıyla sıkılır,fakat silikondan çok daha sağlamdır. Evyenin yapışacak olan kısmına aralıksız sürüyoruz sonra evyeyi yerine yerleştiriyoruz,donma gerçekleşene kadar evyenin düşmemesi için bir çıta sopa ile destekliyoruz ve 1 gün kullanmıyoruz,donma işlemi bittiğinde evyenizi kullanabilirsiniz.
düşen evye yapıştırma

Granit evye kullananlar bundan memnun kaldıklarını iletmektedirler,granit evyeler kuvars ile yapıştırıcı reçinenin bir araya getirilmesiyle oluşurulmuş evye modelidir.üretici firmalar 280 dereceye kadar dayandığını belirtmekteler.Yani sıcak suları rahatlıkla kullanabilirsiniz, Siyah beyaz mavi kırmızı ve daha birçok renk seçeneğiyle sizi metal görüntüsünden kurtarıyor.
Siyah Granit Evye Beyaz Granit Evye

Granit Tezgahmı Çimstone Tezgahmı ?
Granitmi kompozitmi

Uygulama yaptığımız mutfak tezgahlarında piyasadaki en kaliteli silikon olan Würth Nötr Silikonu kullanıyoruz.Peki bu silikonun özelliği nedir ? Würth kendisini ve kalitesini kanıtlamış Alman teknolojisini kullanarak ürün üreten bir markadır. Nötr silikon üretimindede kaliteye öncülük etmektedir,würth nötr silikon mutfak tezgahlarının vazgeçilmezidir yüzde yüz silikon olup solvent içermez,buda karamasını engeller o yüzden bizimde vazgeçilmez ürünümüzdür. Antibakteriyel olup mantar oluşmasını engeller çok yüksek yapışma sağlar.Mutfak tezgahlarının süpürgeliklerinin siyahlaşmasına engel olur.
Kararmayan silikon